نمای شیشه به روش کرتین‌وال

نمای شیشه به روش کرتین‌وال -در فارسی این سیستم را دیوار پرده‌ای ترجمه کرده‌اند. مصالح دیگر را نیز م‌توان به شیوه کرتین‌وال اجرا نمود و اساسا کرتین‌وال سیستم ایجاد نوعی پوشش برای ساختمان است. در این سیستم از فریم آهنی استفاده نشده و به جای آن از پروفیل آلومینیوم استفاده می‎گردد. نمای ساخته شده در این سیستم به صورت شبکه‌ای از آلومینیوم و شیشه دیده می‌شود.

امتیاز اصلی این روش زیبایی بالای آن است که باعث مقبولیت این سیستم در سراسر جهان گردیده است. این سیستم دارای دو روش درپوش‌دار (face cap) و فریم‌لس است. در روش فریم‌لس تایل‎های شیشه به فاصله بسیار کم از هم (تقریبا ۱ سانتی‌متر) قرار می‌گیرند اما در روش درپوش‌دار این فواصل توسط درپوش‌هایی با اندازه‌های مختلف پر می‌شود.

کرتین وال-Quick Preset_2096x1467

نمای شیشه به روش کرتین‌وال

نمای شیشه به روش کرتین‌وال

نمای کرتین وال شیشه ای در انواع گوناگونی تولید میشود که میتوان به دو گروه اصلی آن یعنی سیستم یونیتایز و سیستم لامل اشاره کرد. قابل ذکر است که در اکثر نقاط دنیا سیستم لامل را به نام سیستم استیک (Stick) میشناسند.
در ادامه ما به توضیح سیستم نمای کرتین وال شیشه ای لامل یا همان سیستم استیک میپردازیم
این نوع نما بصورت صنعتی ساخته میشود و جزئیات آن طوری طراحی شده است که استراکچر تمام آلومینیومی آن در مواجه با انواع تنشهای وارده از جابجایی سازه اصلی ساختمان در زلزله، نیروی مستقیم زلزله و باد ، نشست های احتمالی و وزن خود نما کاملا منعطف عمل کرده که بخاطر همین قابلیت به آن self-support یا خود ایستا اطلاق میگردد.
در نمای کرتین وال شیشه ای انواع ضخامت های شیشه دوجداره از ۱۸ تا ۴۰ میلیمتر قابل نصب است. از مزیات نمای کرتین وال شیشه ای لامل می توان به عدم مشاهده هرگونه پیچ یا پرچ، عدم محدودیت انتخاب رنگ و امکان نصب بازشو مخفی و بازشو لولایی به داخل بازشو یا دوجهته اشاره نمود.
نمای کرتین وال شیشه ای لامل را میتوان از لحاظ دیتایل ظاهری فریمینگ شیشه به دو دسته فریم لس و فیس کپ طبقه بندی کرد.