روش های اجرای ورق کامپوزیت

روش های اجرای ورق کامپوزیت

روش های اجرای ورق کامپوزیت

۱. روش ثابت (Fixing)

در مرحله اول که آن را زیرسازی می‌نامیم شبکه‌ای متشکل از پروفیل آهنی با مقاطع ۴۰*۴۰ میلی‌متر و یا ۲۰*۴۰ میلی‌متر بر روی اسکلت ساختمان و بر اساس طرح کلی نما اجرا می‌شود. سپس ورق کامپوزیت که به صورت خام به کارگاه منتقل شده است، بر اساس طراحی و نقشه‌های مصوب، برش، شیار و خم داده شده و به صورت کاست بر روی زیرسازی آهنی به صورت برگرداندن لبه ورق و یا نبشی آلومینیومی با پیچ یا پرچ نصب می‌گردد. به دلیل فیکس و ثابت شدن ورق با پیچ و پرچ بر روی زیرسازی، این روش را فیکسینگ می‌نامند. پس از اتمام کار ژوئن یا شیار بین ورق‌ها آب‌بند می‌شود.

مزایای روش فیکس

 • هزینه اجرا در این روش با توجه به کیفیتی که به دست می‌دهد مقرون به صرفه‌تر از روش هنگ است.
 • سرعت اجرا در نماهای با حجم متوسط و کوچک با این روش بالاتر است.
 • این روش متداول‌ترین روش اجرای نمای کامپوزیت پانل در ایران است و به همین دلیل هرگونه اصلاحات احتمالی یا تعویض بخش‌های آسیب‌دیده نما با هزینه کم‌تر میسر خواهد بود.
 • در این روش امکان تعویض یا جداسازی پانل به صورت جداگانه وجود دارد.
 • در این روش به علت خم و برش ورق در محل پروژه امکان به دست دادن طراحی‌ها و فرم‌های پیچیده‌تر و همچنن در ابعاد کوچک‌تر بیش‌تر میسر است.
 • آب‌بندی در این روش به صورت کامل و حرفه‌ای (از نظر اصول آب‌بندی) صورت می‌گیرد.

۲.روش ریلی، هنگ  (Hanging)

در ابتدا دستک‌هایی با پروفیل آهنی ترجیحا ۴۰*۸۰ میلی‌متر از ساختمان گرفته شده و براکت‌های آهنی (به شکل نبشی) بر روی بر روی آن جوش شده و سپس نبشی‌های آلومینیومی که سوراخ‌هایی شیار شکل دارند به این براکت‌ها پیچ می‌شوند و پس از آن ناودانی آلومینومی که اصلی‌ترین سازه در سیستم هنگ است، با پیچ و مهره به نبشی‌های آلومینیومی متصل می‌گردد. حالا ناودانی کوچک‌تری که پین استیل (بای ضد زنگ بودن) دارد، در دل ناودانی اصلی قرار می‎گیرد. لبه ورق‎های کامپوزیت مشابه روش فیکس خم شده و لبه‌های خم شده درون ناودانی کوچک رفته و پین ناودانی کوچک از شیارهای چکمه‌ای شکل که قبلا روی لبه‌های خم‎خورده ایجاد شده است، عبور می‌کند.

به دلیل این‌که ورق‌های کاست شده به پین ناودانی آویخته می‌شوند این روش را سیستم هنگینگ (هنگ به معنای آویزان شدن) و چون ناودانی به صورت ریلی عمل کرده و قابل رگلاژ است، این روش را سیستم ریلی می‌نامند.

روش های اجرای ورق کامپوزیت

مزایای روش هنگ

 • این روش استاندارد‌ترین و متداول‌ترین روش اجرای نمای کامپوزیت در جهان است.
 • زیرسازی در این روش بعد از نصب نیز قابل رگلاژ است.
 • ورق‌ها و تایل‌های اجرا شده می‌تواند تک‌تک تعویض گردد.
 • کل آب وارد شده در سیستم ریلی از طذیق ناودانی اصلی خارج شده و عملن نیازی به آب‌بندی به صورتی که در روش فیکس مورد نیاز است، وجود ندارد.

۳.روش اچ و ال  (H & L)

در این روش نیز همانند روش ثابت در مرحله اول که آن را زیرسازی می‌نامیم شبکه‌ای متشکل از پروفیل آهنی با مقاطع ۴۰*۴۰ میلی‌متر و یا ۲۰*۴۰ میلی‌متر بر روی اسکلت ساختمان و بر اساس طرح کلی نما اجرا می‌شود. در واقع زیرسازی در این سیستم کاملن مشابه روش فیکس است. سپس پروفیل‎های آلومینیومی با مقاطع H و L توسط پیچ یا پرچ روی زیرسازی فلزی نصب می‏گردند. پس از آن ورق‎های کامپوزیت مطابق نقشه و طرح شیار و برش خورده و بر خلاف روش فیکس خم داده نمی‎شوند و به همان صورت و به شکل کشوئی در داخل پروفیل‌ها قرار می‎گیرند. روش اچ و ال از نظر آب‎بندی استاندارد نبوده و می‎توان گفت که منحصرا در ایران استفاده می‌شود. اما از نظر سرعت اجرا، از روش فیکس سریع‎تر می‎باشد. همچنین در این روش برای دسترسی به یک تایل ورق به علت آسیب‎دیدگی، امکان دست‎رسی جداگانه وجود نداشته و باید تقریبا کل نما باز شود. از ایرادات دیگر سیستم اچ و ال، فیکس نبودن ورق در داخل پروفیل و بازی کردن آن در هنگام وزش باد شدید است که باعث سر و صدا و آسیب می‎شود.

روش های اجرای ورق کامپوزیت

مزایای روش اچ و ال

 • سرعت اجرا در این روش بالاست.
 • اگر کارفرما از نظر زیبایی‎شناسی به ژوئن و شیار ایجاد شده در روش‎های دیگر علاقه‌مند نباشد، در این روش نما با خطوط شبکه‎ای حاصل از پروفیل‌های اچ و ال که می‎توانند هم‎رنگ یا با رنگ متضاد باشند، پوشیده می‌شود.

۴.روش ثابت جدید  (New Fixing)

زیرسازی در این روش همانند روش ریلی‌ست. در ابتدا دستک‌هایی با پروفیل آهنی ترجیحا ۴۰*۸۰ میلی‌متر از ساختمان گرفته شده و براکت‌های آهنی (به شکل نبشی) بر روی بر روی آن جوش شده و سپس نبشی‌های آلومینیومی که سوراخ‌هایی شیار شکل دارند به این براکت‌ها پیچ می‌شوند. سپس بر خلاف روش هنگ، قوطی یا نبشی آلومینیومی ۴۰*۴۰ میلی‌متر به نبشی‎های آلومینیومی پیچ شده و سپس ورق به شیوه سیستم فیکس بر روی آن نصب می‎گردد.

روش های اجرای ورق کامپوزیت

مزایای روش ثابت جدید

 • به علت استفاده از پروفیل آلومینیوم، سازه از روش فیکس سبک‎تر است.
 • امکان رگلاژ بعد از نصب در این روش وجود دارد.

پیوست ۱- روش‎های آب‎بندی

روش تسمه‎ای

در این روش تسمه‎ای از جنس خود ورق در ژوئن یا شیار بین ورق‎ها قرار گرفته و با چسب پلی‎اورتان می‎چسبد.

روش درزگیری

درزگیری در ژوئن بین ورق‎ها توسط نوار درزگیری انجام می‎گیرد که این نوار توسط چسب سیلیکونی چسبیده می‎شود.

روش چسب و فوم

چسب سیلیکونی درون شیارها بعد از قرارگیری فوم تزریق می‎شود. چسب‎ها باید متناسب با رنگ ورق انتخاب شوند.

پیوست ۲- دیتیل خم در ورق‎های کامپوزیت

 

روش های اجرای ورق کامپوزیت،روش های اجرای ورق کامپوزیت،روش های اجرای ورق کامپوزیت